przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/10 przejść dla pieszych zostanie doświetlonych

10 przejść dla pieszych zostanie doświetlonych

22 Czerwca 2022
kategoria:
News
10 przejść dla pieszych zostanie doświetlonych

Gmina Pszczyna jest jednym z beneficjentów i zarazem liderów marszałkowskiego programu poprawy bezpieczeństwa na drogach. We wtorek odbyła się konferencja podsumowująca tegoroczną edycję projektu. Uczestnikiem spotkania był burmistrz Dariusz Skrobol. Wkrótce przy 10 przejściach dla pieszych pojawi się nowoczesne oświetlenie.

Celem programu jest wsparcie zadań drogowych w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez montaż nowoczesnego oświetlenia przejść dla pieszych, budowę, rozbudowę lub przebudowę przejść dla pieszych, zabezpieczenie ciągów komunikacyjnych poprawiających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

- Gratuluję wszystkim gminom, które do niego przystąpiły, uważam że to bardzo dobra inwestycja, na którą nigdy nie powinno zabraknąć funduszy. Cieszę się, że WORD-y środki, które zarabiają na egzaminach, przeznaczają na inwestycje służące bezpieczeństwu pieszych. Wypełniają w ten sposób swoje ustawowe obowiązki wynikające z ustawy prawo o ruchu drogowym. Tworzy się dobra praktyka, którą będziemy kontynuować w następnych latach ogłaszając kolejne nabory, by sukcesywnie poprawiać bezpieczeństwo na drogach. Będzie to także finansowa nagroda dla samorządowców najbardziej zaangażowanych w zadania z tego zakresu. Sosnowiec, Pszczyna i Ogrodzieniec są dziś liderami programu. Warto pokazywać te przykłady, by zachęcić innych do udziału. Harmonijna współpraca WORD-ów, samorządów i policji zaczyna przynosić plon w postaci poprawy bezpieczeństwa w obszarze przejść dla pieszych. Jako przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Katowicach jestem dumny, że udało się w tej kadencji przygotować program, który będzie realizowany przez lata - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

- To, co charakteryzuje ten program to szybka ocena wniosku i szybka realizacja zadań - podkreślał podczas spotkania burmistrz Dariusz Skrobol. - Dzięki takim inicjatywom i działaniom realnie zwiększamy bezpieczeństwo na drogach i wokół nich. Inwestycje w oświetlenie zmniejszają ryzyko wypadków z udziałem pieszych - zaznaczył.

Burmistrz Pszczyny przypomniał, że gmina właśnie złożyła dziesięć kolejnych wniosków o doświetlenie przejść dla pieszych. Planuje się, że jeszcze w tym roku nowoczesne lampy pojawią się przy pięciu przejściach w Pszczynie: na ulicy Katowickiej na wysokości cmentarza Wszystkich Świętych, na wysokości cmentarza ewangelickiego, przy Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, a także Bieruńskiej (w sąsiedztwie DK-1) i ulicy Dworcowej przy rondzie. Bezpieczeństwo poprawi się także w Łące na przejściu nieopodal szkoły i na wysokości skrzyżowania ulicy Turystycznej i Grottgera. W Ćwiklicach lampy pojawią się na ulicy Męczenników Oświęcimskich na wysokości budynku szkoły, w Brzeźcach na ulicy Ofiar Faszyzmu, a w Jankowicach na ulicy Żubrów w pobliżu skrzyżowania z ulicą Kasztanową.