przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/12 miast z prawie 1000 miast w Polsce powalczy o tytuł ESK. Wśród nich jest Pszczyna!

12 miast z prawie 1000 miast w Polsce powalczy o tytuł ESK. Wśród nich jest Pszczyna!

23 Sierpnia 2023
kategoria:
News
12 miast z prawie 1000 miast w Polsce powalczy o t

Pszczyna znalazła się w wąskiej grupie dwunastu miast z całej Polski rywalizującej w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Miasta kandydujące mają czas do 15 września na przesłanie swoich wniosków aplikacyjnych.

Złożone wnioski aplikacyjne będą oceniane przez komisję ekspertów, składającą się z  dwunastu osób: po trzy wyznaczone przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską, jedną osobę z Komitetu Regionów oraz dwie osoby z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Przez długi czas tytuł ten był zarezerwowany wyłącznie dla wielkich metropolii, jednak od pewnego czasu również mniejsze miasta mają możliwość zostania na rok kulturalnym centrum Europy.

Doświadczenia mniejszych miast z tytułem ESK pokazują, że Pszczyna również ma duże szanse. Dziennikarze jednego zopiniotwórczych dzienników twierdzą, że, może być czarnym koniem w stawce.

- Nie kandydujemy dlatego, że Pszczyna jest najlepszym miejscem na świecie. Kandydujemy dlatego, że chcemy pobudzić jej potencjał, by takim miejscem mogła się stać - odpowiadają przedstawiciele biura Europejskiej Stolicy Kultury w Pszczynie.

 Miasta, które złożyły deklaracje o przystąpieniu do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 to: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń. 

- Przeanalizowałem rozwój miast, które w latach poprzednich zdobyły tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. To ogromna szansa dla naszej gminy, naszych sąsiadów i całego regionu. Mam na myśli możliwość sięgania po środki zewnętrzne pozwalające na rozbudowę gminnej infrastruktury oraz działania społeczne i kulturalne. Szeroka promocja i informacja o kandydujących miastach w wielu europejskich mediach daje możliwość przyciągnięcia nie tyko turystów, ale także inwestorów, a to oznacza kolejne miejsca pracy dla mieszkańców - powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

 Aktualnie Pszczyna stara się o wejście do ścisłego finału konkursu. Jesienią, na podstawie złożonych dokumentów, przeprowadzone zostaną przed komisją przesłuchania kandydatów do tytułu. Decyzja o tzw. „krótkiej liście” finałowej zapadnie do końca roku. Miasta, które znajdą się w finale, będą miały kolejny rok na przygotowanie pełnego programu działań i zaprezentowanie go komisji. Ostateczny wybór Europejskiej Stolicy Kultury z Polski ogłoszony zostanie na przełomie 2024/2025 roku.

Szczegółowe informacje o kandydaturze Pszczyny i założeniach ESK można znaleźć na stronie www.pszczyna2029.pl oraz na profilu Facebook „Pszczyna 2029”.