przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Dwa budynki osiedla Luizy już niemal gotowe. Są pieniądze na dwa kolejne etapy!

Dwa budynki osiedla Luizy już niemal gotowe. Są pieniądze na dwa kolejne etapy!

18 Października 2023
kategoria:
News
Dwa budynki osiedla Luizy już niemal gotowe. Są

Trwa budowa osiedla Luizy na granicy Łąki i Pszczyny. Pierwsze dwa budynki zostaną ukończone w najbliższych miesiącach, a chwilę później ruszą prace związane z kolejnymi etapami. W międzyczasie PTBS Pszczyna planuje przeprowadzić nabór na ostatnich kilkanaście mieszkań.

W tym tygodniu burmistrz Dariusz Skrobol spotkał się z prezesem Pszczyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Wojciechem Studzieńskim. Omówione zostało zaawansowanie prac I etapu budowy osiedla Luizy. Podpisana została również umowa pomiędzy gminą a spółką, na mocy której przekazane zostały zewnętrzne środki na rozpoczęcie kolejnych etapów.

Przypomnijmy, pierwszy etap inwestycji zakłada budowę dwóch 6-kondygnacyjnych budynków po 25 mieszkań, w większości trzypokojowych, 63-metrowych. W każdym bloku będzie też jedno mieszkanie dla osób z niepełnosprawnościami oraz po pięć mieszkań 30-metrowych. Każde z mieszkań będzie miało balkon. Do dyspozycji będą też piwnice, rowerownie, wózkownie i suszarnie. Oczywiście w obu budynkach będzie winda.

Prace są już na ostatniej prostej. W pierwszym kwartale przyszłego roku do mieszkań wprowadzą się nowi lokatorzy. W międzyczasie PTBS zorganizuje dodatkowy nabór na wolne mieszkania.

W ramach drugiego etapu powstaną kolejne dwa budynki z 80 mieszkaniami, a w ramach trzeciego dwa budynki z 65 lokalami. Ta część inwestycji ruszy najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

- To odpowiedź na oczekiwania mieszkańców szukających swojego lokum, często pierwszego mieszkania. Doskonale zlokalizowane osiedle pozwoli im zarówno korzystać z wszystkich udogodnień i atrakcji Pszczyny, jak również w prosty sposób poruszać się po mieście lub dotrzeć do innych miejscowości - zauważa burmistrz Dariusz Skrobol.

Warto odnotować, że kolejne dwa etapy będą możliwe dzięki środkom, które gmina pozyskała na ten cel w 2023 roku. W pierwszej połowie tego roku było to 7 milionów złotych, a kolejnych miesiącach następne 22 miliony złotych. Również I etap był dofinansowany kwotą 9 milionów złotych.

- Na budowę osiedla Luizy pozyskaliśmy łącznie około 38 milionów złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz z Funduszu Dopłat. Nie byłoby możliwości realizacji takiego dużego zadania bez tak okazałego zastrzyku finansowego, zwłaszcza że to wsparcie ma charakter bezzwrotny - podkreśla burmistrz Dariusz Skrobol.