przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Dwa lata pracy Referatu ds. Jakości Powietrza - tysiące rozmów i tysiące dofinansowań

Dwa lata pracy Referatu ds. Jakości Powietrza - tysiące rozmów i tysiące dofinansowań

08 Lutego 2023
kategoria:
News
Dwa lata pracy Referatu ds. Jakości Powietrza - t

Mieszkańcy gminy Pszczyna wciąż bardzo chętnie składają wnioski o wymianę starych kotłów. Wielu pszczynian robi to za pośrednictwem i z pomocą Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Chociaż referat ma dopiero dwa lata już dziś może się pochwalić udziałem w kilku tysiącach inwestycji i ponad 15 tysiącach konsultacji z mieszkańcami. Z roku na rok efekty są coraz bardziej widoczne.

- Dla wielu mieszkańców wybór nowego źródła ciepła, wypełnienie wniosków o dofinansowanie i ostateczne podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji to kroki milowe. Z jednej strony ogrom możliwości, z drugiej jednak wydatek. Jesteśmy po to, aby pomóc na każdym etapie inwestycji, zwłaszcza w temacie dotacji - mówi Magdalena Polok, kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

- Dwa lata pracy referatu to tysiące rozmów i tysiące dofinansowań. Często zdarza się, że mieszkańcy po zakończonym i rozliczonym przedsięwzięciu odwiedzają nasz referat i dziękują za pomoc. Nigdy nie zdarzyła się osoba niezadowolona - wspomina i dodaje: - Najbardziej cieszą nas jednak nowe osoby - kolejne, które decydują się na wymianę kotła lub ocieplenie domu.

Magdalena Polok dodaje, że w 2022 roku najwyższe dofinansowanie w gminie Pszczynie wyniosło aż 70 tysięcy złotych. - Możliwości jest sporo, a najtrudniej często wykonać pierwszy krok, czyli przyjść do naszego referatu. Potem często „jest już z górki”  - dodaje.

Od 8 lutego 2021 roku Referat ds. Jakości Powietrza udzielił 15 tysięcy konsultacji, z czego większość osobiście w biurze przy ul. 3 Maja 11 w Pszczynie. W 2022 roku siedmiokrotnie zorganizował poza godzinami pracy urzędu spotkania dla mieszkańców. Jedno z nich odbyło się nawet przy okazji dożynek. Zainteresowanych nie brakowało.

Te wszystkie działania, połączone z akcją edukacyjno-informacyjną Gramy czysto! #smogover skutkują dużą liczbą złożonych wniosków. Dotychczas mieszkańcy Gminy Pszczyna złożyli 1622 wnioski w programie Czyste Powietrze, z czego tylko w minionym roku 230 za pośrednictwem Referatu ds. Jakości Powietrza.

Wnioski złożone w 2022 roku w Referacie ds. Jakości Powietrza dotyczyły:

 • 142 - wymiany kotła na węgiel na kocioł gazowy,
 • 1 - wymiany kotła na węgiel na gruntową pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej,
 • 34 - wymiany kotła na węgiel na pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej,
 • 3 - wymiany kotła na węgiel na pompę ciepła powietrze/woda,
 • 9 - wymiany kotła na węgiel na kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
 • 1 - wymiany kotła na węgiel na kocioł na pellet spełniający wymogi Programu,
 • 1 - wymiany kotła na węgiel na system ogrzewania elektrycznego,
 • 111 - instalacji c.o. i c.w.u.
 • 97 - docieplenia przegród budowlanych,
 • 96 wymian drzwi zewnętrznych,
 • 89 wymian okien,
 • 39 mikroinstalacji fotowoltaicznych.

 W 2022 roku zrealizowano inwestycje w ramach Programu Czyste Powietrze w 491 budynkach. To:

 • 309 wymian kotła na węgiel na kocioł gazowy,
 • 10 wymian kotła na węgiel na gruntową pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej,
 • 66 wymian kotła na węgiel na pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej,
 • 1 wymianę kotła na węgiel na pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej,
 • 15 wymian kotła na węgiel na kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
 • 15 wymian kotła na węgiel na kocioł na węgiel spełniający wymogi Programu,
 • 1 wymianę kotła na węgiel na system ogrzewania elektrycznego,
 • 188 inwestycji polegających na dociepleniu przegród budowlanych,
 • 165 wymian drzwi zewnętrznych,
 • 159 wymian okien,
 • 66 mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Podsumowując, w 2022 roku tylko w ramach programu Czyste Powietrze zlikwidowano aż 417 kotłów na węgiel! Choć na rankingi smogowe za ubiegły rok musimy poczekać, to widać już rezultaty pracy z poprzednich miesięcy.

- Jeszcze kilka lat temu dni smogowych w Pszczynie było o 50% więcej niż dziś. Konsekwentna praca, udział w każdym dostępnym programie, dzięki któremu mieszkańcy gminy mogli pozyskać dofinansowanie na wymianę kotła lub termomodernizację, akcja informacyjno-edukacyjna „Gramy czysto! #smogover” - to wszystko przynosi efekty - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Mimo licznych programów, które były i są realizowane gmina Pszczyna stworzyła dodatkową zachętę w postaci dofinansowania do programu Czyste Powietrze i Programu Pilotażowego. W celu zwiększenia atrakcyjności tych programów gmina Pszczyna podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej porozumienie, w którym zobowiązała się udzielić dofinansowania mieszkańcom gminy, którzy w terminie od 16.04.2021 roku do 31.01.2022 roku złożą wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Pilotażowego oraz Programu Czyste Powietrze i podpisali w tym zakresie umowę z WFOŚiGW. Chętnych nie brakowało. Tylko w 2022 roku podpisano 224 umowy dotacji.

- Jako gmina staramy się dawać przykład również własnymi działaniami. Na przykład żadna ze szkół od lat nie korzysta z paliw kopalnianych jako źródła energii. Cyklicznie termomodernizujemy budynki w zasobach AZK. Miejski Zakład Zieleni w codziennej pracy nie tylko korzysta z elektrycznych samochodów, ale ładuje je dzięki instalacji fotowoltaicznej. To nie tylko walka ze smogiem, ale również oszczędność i komfort - podkreśla Dariusz Skrobol.

Fotowoltaika to zresztą kolejna opcja, na którą można było pozyskać środki. W ramach programu „Słoneczna Gmina Pszczyna”, który obejmował działania związane z budową infrastruktury służącej do wytwarzania energii z odnawialnych źródeł w budynkach mieszkalnych, można było pozyskać aż 10000 złotych. Mieszkańcy zgłosili 400 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy elektrycznej 1,364 MW.

Od 2020 roku w gminie Pszczyna jest realizowany także rządowy program STOP SMOG. W 2022 roku zrealizowano inwestycje w 64 budynkach mieszkalnych, w tym 56 termomodernizacji połączonych z wymianą źródła ciepła i 8 samych wymian źródła ciepła. Przeprowadzono również III nabór do Programu - złożonych zostało 16 wniosków.

- Zdaję sobie sprawę, że wciąż wiele jest do zrobienia. Rozpoczynając jednak walkę o czyste powietrze wiedzieliśmy, że to batalia na wiele lat, ale determinacja w działaniu, konsekwencja i szukanie nowych rozwiązań sprawią, że niebo nad gminą będzie coraz czystsze - przekonuje burmistrz.