przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Fotowoltaika - każdy z nas może oszczędzić !

Fotowoltaika - każdy z nas może oszczędzić !

02 Lutego 2018
kategoria:
News
Fotowoltaika - każdy z nas może oszczędzić !

W dniach:

12 lutego, godz. 16.30 - Urząd Miejski w Pszczynie, ul. Rynek 2 (Duża Sala Obrad im. ks. Piotra Skargi),

13 lutego, godz. 16.30 - OSP Łąka, ul. Turystyczna 28,

15 lutego, godz. 16.30 - OSP Jankowice, ul. Kasztanowa 9,

19 lutego, godz. 16.30 - OSP Piasek, ul. Katowicka 63,

odbędą się spotkania dotyczące montażu, z bezzwrotną dotacją, instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak: instalacje fotowoltaiczne, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła dla mieszkańców naszej gminy. W marcu br. Gmina Pszczyna wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie zadania pn. „Inteligentne zarządzanie energią poprzez budowę instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych mieszkańców Gminy Pszczyna”, co nie jest jednoznaczne z przyznaniem środków finansowych na realizację ww. projektu.

Skąd pomysł na przystąpienie do realizacji projektu polegającego na umożliwieniu mieszkańcom pozyskania dofinansowania na montaż odnawialnych źródeł energii? - Po spotkaniu z przedstawicielami firmy zajmującej się wdrażaniem tego Programu, stwierdziłem, że może to być bardzo dobra propozycja dla wielu mieszkańców Gminy Pszczyna - uważa Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol - Korzyści są widoczne na pierwszy „rzut oka”. Przede wszystkim projekt umożliwi zminimalizowanie kosztów energii elektrycznej, ogrzewania budynku, ciepłej wody, które przecież ponosi każde gospodarstwo domowe. Ponadto nie możemy zapominać o tym, że takie urządzenia zdecydowanie zmniejszą emisję CO2, co poprawi jakość powietrza w Gminie Pszczyna.

Bardzo nowoczesnym i szybko rozwijającym się odnawialnym źródłem energii (OZE) jest fotowoltaika. Czym tak naprawdę jest fotowoltaika? W skrócie to technologia pozwalająca na zamianę energii słonecznej w prąd elektryczny, który ma wszechstronne zastosowanie, na przykład: oświetlenie, grzanie czy chłodzenie. Odbywa się to poprzez umieszczenie w miejscach eksponowanych na światło słoneczne (dach, grunt) specjalnych paneli fotowoltaicznych. Jest siedem podstawowych zalet używania takich rozwiązań. Pierwsza z nich to brak problemu z dostępnością do światła słonecznego. Wśród pozostałych należy wymienić: brak negatywnego wpływu na środowisko, możliwość budowy instalacji w różnych miejscach, działanie latem i zimą, długą żywotność (ponad 30 lat), niewielkie koszty eksploatacji oraz wysokie oszczędności finansowe. - Fotowoltaika staje się nowoczesną, modną, a przede wszystkim ekologiczną alternatywą zasilania w energię elektryczną. Daje znaczną niezależność od sieci energetycznej oraz wysokie oszczędności, w końcu większość urządzeń w gospodarstwie domowym jest zasilana energia elektryczną - tłumaczy Zenon Sobowiec, kierownik Projektu OZE w firmie Novista. - Na spotkaniach z mieszkańcami zostaną przedstawione zasady działania poszczególnych instalacji i urządzeń, możliwości montażu oraz kwestie dotyczące uczestnictwa w Projekcie.

Jeśli ktoś, po zapoznaniu się z atutami proponowanego rozwiązania, ma jeszcze wątpliwości czy warto pozyskiwać energię w ten nowoczesny sposób dodamy, że stopa zwrotu wydatków na inwestycję jest bardzo wysoka. W zależności od wielkości instalacji i dofinansowania zwrot kosztów powinien zawrzeć się w okresie od półtora roku do trzech lat.

Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy na spotkania, które odbędą się w ww. terminach.