przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Od lipca Pszczyńska Komunikacja Gminna będzie darmowa

Od lipca Pszczyńska Komunikacja Gminna będzie darmowa

30 Stycznia 2024
kategoria:
News
Od lipca Pszczyńska Komunikacja Gminna będzie da

Od 1 lipca Pszczyńska Komunikacja Gminna będzie darmowa. Urząd Miejski w Pszczynie rozpisał przetarg na wyłonienie przewoźnika.

- Po wielu analizach podjęliśmy decyzję, aby nie pobierać opłat za przejazdy autobusami należącymi do Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej mieszkańców rezygnowało z własnych samochodów decydując się na transport publiczny - informuje burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Obecnie gmina utrzymuje linie A, B, C,D oraz F realizując kursy na pięciu trasach. Dzięki temu połączono pszczyńskie sołectwa z centrum miasta oraz umożliwiono komunikację między osiedlami.

- Pszczyńska Komunikacja Gminna uruchomiona została w 2018 roku. Pamiętam czasy, kiedy pierwsze autobusy jeździły bez pasażerów. Utrudnienia pojawiły się również w czasach pandemii. Z biegiem czasu coraz więcej mieszkańców wybierało naszego przewodnika. W 2023 roku zakupiono ponad 155 tys. biletów jednorazowych oraz 2292 biletów miesięcznych - dodaje burmistrz Dariusz Skrobol.

Statystyki nie oddają dokładnej ilości pasażerów korzystających z PKG Pszczyna ponieważ od 1 lipca kobiety po 60 roku życia oraz mężczyźni po 65 roku życia mogą korzystać z przejazdów nieodpłatnie. Istnieje również grupa osób korzystających z ulgi 100% przy przejazdach w publicznym transporcie zbiorowym - to m.in. dzieci do 4 roku życia, osoby niepełnosprawne, czy Honorowi Dawcy Krwi.