przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Pierwsze wizualizacje parku na styku trzech osiedli: Piastów, Kolonii Jasnej i Siedlice/Wizualizacja Parku Zielone Płuca Pszczyny

Pierwsze wizualizacje parku na styku trzech osiedli: Piastów, Kolonii Jasnej i Siedlice

14 Września 2023
kategoria:
News
Pierwsze wizualizacje parku na styku trzech osiedl

W środę odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące zagospodarowania terenu zielonego na styku trzech osiedli: Piastów, Kolonia Jasna i Siedlice. Ma tutaj powstać Park Zielone Płuca Pszczyny. O utworzenie takiego miejsca zabiegają mieszkańcy, którzy złożyli w tym celu projekt w Pszczyńskim Budżecie Obywatelskim.

Park Zielone Płuca Pszczyny powstanie pomiędzy terenem kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej, hospicjum i chodnikiem łączącym ulicę Dobrawy z przejściem podziemnym pod ulicą Bielską. Zgodnie z intencją pomysłodawców park ma umożliwić wykorzystanie wolnego terenu jako miejsca rekreacji i aktywnego wypoczynku, z którego skorzystają mieszkańcy osiedli Piastów, Kolonia Jasna i Siedlice oraz mieszkańcy innych jednostek pomocniczych.

Podczas konsultacji architekt Katarzyna Maciąg-Pająk zaprezentowała wizualizacje i opisała poszczególne wnętrza krajobrazowe parku.

- Teren ma bardzo duży potencjał ze względu na to, że jest przestrzenią otwartą - mówi architekt Katarzyna Maciąg-Pająk. - To miejsce, gdzie trzeba pogodzić interesy wielu mieszkańców, odpowiedzieć na ich potrzeby, które często są różne - dodaje.

Podkreśla, że chciałaby, aby teren między osiedlami wyglądał dobrze kompozycyjnie i aby wnętrza krajobrazowe były przyjemne i wykorzystywane przez mieszkańców. W nowym parku widzi miejsce na ciekawe zagajniki i formę edukacyjną.

Zasugerowała stworzenie miejsc do wypoczynku, organizacji wydarzeń i leśnych kąpieli. Opowiedziała o planowanej roślinności i małej architekturze.

Prezentacji towarzyszyła dyskusja. Pytania mieszkańców dotyczyły między innymi zwiększenia liczby roślin, w tym drzew, liczby ścieżek pieszych, dodatkowych elementów w postaci tężni solankowej oraz fontanny. Przedstawione sugestie posłużą przy przygotowaniu finalnej koncepcji.

Wizualizacja Parku Zielone Płuca Pszczyny

arch. Katarzyna Maciąg-Pająk