przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Powrócił Pszczyński Rower Miejski: 87 jednośladów, 8 stacji/Pszczyński Rower Miejski - 28.04.2023

Powrócił Pszczyński Rower Miejski: 87 jednośladów, 8 stacji

28 Kwietnia 2023
kategoria:
News
Powrócił Pszczyński Rower Miejski: 87 jednośla

Do Pszczyny powrócił rower miejski. Jednoślady możemy wypożyczać od piątku, 28 kwietnia! Podobnie jak w poprzednich latach do użytku zostało oddanych osiem stacji, w tym dwie w gminie Goczałkowice-Zdrój, z którą nasza gmina podpisała porozumienie. Z rowerów miejskich będziemy mogli korzystać do końca października.

W tym roku w ramach Pszczyńskiego Roweru Miejskiego oddano do użytku 80 rowerów standardowych, 5 dziecięcych, a także 2 rowery trójkołowe, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podobnie jak w poprzednich latach na terenie gminy Pszczyna stacje są ulokowane w następujących miejscach: rynek, dworzec kolejowy (Plac Zwycięstwa i Wolności), osiedla Piastów, Stara Wieś i Daszyńskiego, a także w sąsiedztwie Ośrodka Sportów Wodnych w Łące. Dwie kolejne stacje - Korona zapory, Centrum przesiadkowe (przy ul. Parkowej) - znajdują się w Goczałkowicach-Zdroju.

Usługę realizuje spółka Nextbike Polska. Wypożyczenie rowerów jest możliwe za pomocą dedykowanej aplikacji zainstalowanej na telefonie. Osoby, które nie posiadają konta, mogą je założyć na stronie PszczynskiRower.pl, gdzie należy uiścić opłatę w wysokości 10 złotych, z której finansowane będą przyszłe wypożyczenia. Co warto podkreślić, podobnie jak w poprzednich latach pierwsze 30 minut jazdy pozostaje bezpłatne. Następnie każda godzina kosztuje odpowiednio jeden, dwa, trzy i cztery złote.

- Pszczyński Rower Miejski cieszy się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy i turyści chętnie korzystają z wypożyczalni. Podczas ostatnich sezonów rowery wypożyczano 45 000 razy - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - Coraz większa popularność jednośladów jako alternatywnego środka transportu, a także poprawa infrastruktury rowerowej i atrakcyjne połączenia z Goczałkowicami-Zdrojem pozwalają spodziewać się, że w tym roku ta liczba znacząco wzrośnie - dodaje.

Obecnie z Pszczyńskiego Roweru Miejskiego korzysta około 7500 osób. Tylko w poprzednim roku do systemu wpisało się ponad 1000 rowerzystów. Statystyki pokazują, że z jednośladów chętnie korzystają osoby w każdym wieku, a rowery są użytkowane chętnie zarówno w weekendy, jak i w dni robocze.

Pszczyński Rower Miejski - 28.04.2023

fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna