przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Promocja książki w trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa/Europejskie Dni Dziedzictwa

Promocja książki w trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa

18 Września 2023
kategoria:
News
Promocja książki w trakcie Europejskich Dni Dzie

W trzeci weekend września pszczyński skansen zaangażował się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

W sobotnie popołudnie rozpoczęły się warsztaty kulinarne. Miłośnicy kuchni mieli okazję zapoznać się z tajnikami śląskich przepisów. Nawiązaniem do tradycji był także wykład Magdaleny Toboła Feliks o stroju pszczyńskim. Po zakończonej prelekcji wyemitowano film "Wystrój się w strój".

Ostatnim punktem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Pszczynie była promocja najnowszego wydawnictwa Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej autorstwa Aleksandra Spyry pt. „Stodoły oktagonalne w regionie pszczyńskim”. Miejsce promocji książki nie było przypadkowe. Na terenie Zagrody Wsi Pszczyńskiej można podziwiać jeden z nielicznie zachowanych tego typu obiektów.

W spotkaniu autorskim udział wzięła zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka, która autorowi wydawnictwa przekazała list gratulacyjny. Obecny był także Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

W trakcie wydarzenia Grzegorz Cempura, prezes TMZP zaprezentował książkę. Klimat spotkania uzupełniła Pszczyńska Orkiestra Ludowa prowadzona przez Tomasza Marca. Aleksander Spyra wyróżnił członków zespołu panią Stanisławę Kornecką-Kubską oraz Stanisława Kokota, a Dominice Gonciarz, dyrektor skansenu przekazał dokumentację chałupy z Grzawy.

Spotkanie zakończyło się wspólnym zwiedzaniem stodoły ośmiobocznej oraz kuźni, gdzie autor opowiadał o szczegółach konstrukcyjnych tych obiektów.

Europejskie Dni Dziedzictwa