przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Pszczyna pozyskała ponad 500 tys. zł na renowację grobów z rodu Anhalt-Köthen

Pszczyna pozyskała ponad 500 tys. zł na renowację grobów z rodu Anhalt-Köthen

17 Lipca 2023
kategoria:
News
Pszczyna pozyskała ponad 500 tys. zł na renowacj

Znane są już wyniki naboru w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków. Gmina Pszczyna pozyskała 511 000 zł na prace konserwatorskie zespołu grobów książęcych z rodu Anhalt-Köthen na terenie parku pałacowego w Pszczynie.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków kierowany jest do gmin, powiatów oraz województw. Polega na bezzwrotnym wparciu inwestycji dot. renowacji i odbudowy zabytków. Dofinansowanie może pokryć do 98 proc. kosztów inwestycji, udział własny samorządu to minimum 2 proc.

- Ponad pół miliona złotych dotacji pozwoli na odrestaurowanie grobów z rodu Anhalt-Köthen przy symbolicznym udziale własnym gminy. Program Odbudowy Zabytków umożliwi realizację inwestycji, którą planowaliśmy od kilku lat. To dobra wiadomość. Kolejny zbytek uchronimy przed zniszczeniem. Cieszę się również z ostatniej decyzji Rady Miejskiej o przekazaniu w formie darowizny Oficyny Zamkowej do Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Tym bardziej, że zabezpieczono środki na prace konserwatorskie - powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Zespół nagrobków Anhaltów zlokalizowany jest na terenie parku pszczyńskiego. Nekropolia powstała około 1820 roku, prawdopodobnie według projektu księcia Henryka Anhalta w celu uporządkowania zlokalizowanych, zgodnie z romantycznym duchem na terenie parku grobów jego rodziców i rodzeństwa. Nagrobek księcia Ludwika Anhalta utrzymany jest w romantycznej konwencji, ze stalowym krzyżem i wężem owiniętym wokół niego. Ponadto w skład zespołu wchodzi piaskowcowy obelisk z napisem w ścianie czołowej oraz klasycystyczna piaskowcowa ława.