Już 17 maja zapraszamy Was na magiczny wieczór pełen historii, muzyki, światła i tajemnic, kiedy Pszczyna odsłoni swoje najbardziej klimatyczne oblicze podczas jednej nocy - Nocy Muzeów 2025!
Tylko tego wieczoru możecie: przemierzyć komnaty Zamku Pszczyńskiego i Stajni Książęcych w świetle żyrandoli i przy dźwiękach muzyki na żywo, zajrzeć do Skansenu Wsi Pszczyńskiej i poznać sekrety pszczół, dawne sprzęty i scenki gwarowe, wydrukować własną panoramę Pszczyny na zabytkowej maszynie w Muzeum Prasy Śląskiej, poznać militarne tajemnice Śląska i spotkać rekonstruktorów historycznych, usłyszeć koncerty organowe w zabytkowym kościele ewangelickim, zajrzeć do wnętrz Starostwa Powiatowego i spotkać... architekta budynku. Zwiedzić ponad 1500 egzemplarzy Biblii i wziąć udział w wyjątkowych warsztatach w IBE.center, wejść do dawnego policyjnego aresztu i zobaczyć uzdrowiskowe zakamarki w Goczałkowicach-Zdroju.
W programie: koncerty, wykłady, wystawy, pokazy, warsztaty, spacery z przewodnikiem, gry terenowe i atrakcje dla dzieci!
Pszczyna tej nocy nie śpi - przyjdź, odkrywaj, poczuj klimat historii!
- Serdecznie po raz kolejny zachęcam wszystkich mieszkańców Pszczyny i okolic do udziału w wyjątkowej Nocy Muzeów. W sobotę 17 maja w naszym regionie drzwi muzeów będą otwarte do późnych godzin wieczornych - zaprasza burmistrz Dariusz Skrobol.
Więcej informacji na stronie www.nocmuzeow.pszcyzna.pl
Już 17 maja budynek Starostwa Powiatowego w Pszczynie wraz z ogrodem po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów. W godzinach od 18:00 do 24:00 będzie można nie tylko poznać historię siedziby władz powiatu, ale także poczuć atmosferę minionych czasów.
Tego wieczoru przestrzenie budynku i ogrodu zamienią się w tętniące życiem miejsce pełne historii, tajemnic i muzyki. Ogród wypełni się dźwiękami za sprawą artystów ze Stowarzyszenia FERMATA. W plenerze zagrają: zespół YaPaollo i pedagodzy związani ze Stowarzyszeniem, natomiast w budynku na pianinie: Hania Wardziak, Kamila Foltyn oraz Szymon Ulczok. W Starostwie będzie można obejrzeć wystawy poświęcone historii obiektu i jego przedwojennych gospodarzy.
Zwiedzający spotkają historycznych mieszkańców willi, architekta budynku Gustawa Staudingera, a także tajemniczą białą damę, której opowieść kryje wiele zagadek przeszłości. W sali sesyjnej trzeba będzie uważać na pełne energii tańczące służki, ślizgające się po zabytkowej posadzce. Dodatkowym punktem będzie możliwość osobistego spotkania się ze starostą pszczyńskim Grzegorzem Wanotem w jego współczesnym gabinecie.
Organizatorem wydarzenia jest Powiat Pszczyński, we współpracy ze Stowarzyszeniem „take tam…” im. Artystów Międzywojnia oraz Stowarzyszeniem FERMATA.
Wstęp bezpłatny. Godziny zwiedzania od 18:00 do 24:00
- Nocne zwiedzanie skansenowskich ekspozycji
- Pokazy w zabytkowych obiektach, podczas których zaprezentujemy min. działanie zapomnianych sprzętów codziennego użytku
- "Sekrety pszczół” - spotkanie pszczelarzem, który opowie o fascynującym świecie pszczół, ich roli w przyrodzie i codziennej pracy w pasiece
- Występ Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej na terenie skansenu
- Scenki gwarowe, teatralno-kabaretowe w wykonaniu Stowarzyszenia „Po Naszymu”
Wstęp: 5 zł/os. (od 18:00). Godziny zwiedzania od 18:00 - 24:00
- wystawa przedstawiająca historię parafii ewangelickiej
- 18:00 - 19:00 - koncert muzyki organowej w wykonaniu Przemysława Brańczyka
Wstęp bezpłatny. Godziny zwiedzania od 15:00 do 24:00
Wstęp bezpłatny
- Zwiedzanie Wystawy Zabytkowych Instrumentów Medycznych (Trakt Zabiegowy Goczałkowickiego uzdrowiska)
- Wystawa Broni Palnej. " SPARROW" Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni Palnej
- Spacer po Goczałkowickim Zdrojowisku - Przybliżenie Historii Uzdrowiska i Miejscowości
- Gra Terenowa Organizowana przez 18 Goczałkowicką Grunwaldzką Gromadę Zuchową "Polarne Misie"
Wstęp bezpłatny. Godziny zwiedzania od 18:00 do 22:00