przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Święto Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie - zdjęcia/Święto Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie - 27.03.2024

Święto Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie - zdjęcia

28 Marca 2024
kategoria:
News
Święto Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie - zd

W środę Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie celebrowała swoją bogatą historię. Uczniowie, wraz z nauczycielami, zaprezentowali niezwykłą podróż przez dzieje placówki w formie artystycznej gali.

Szkoła Podstawowa nr 2, zwana szkołą na Strzelnicy, jest jedną z najstarszych szkół w Pszczynie. Główny budynek został wybudowany w 1912 roku i był wielokrotnie rozbudowywany. Obecnie znajduje się w nim 12 sal lekcyjnych, w tym pracownia komputerowa, biblioteka, świetlica ze stołówką, gabinety specjalistyczne oraz sekretariat. Integralna częścią szkoły jest dobudowany w 1975 roku obiekt sportowy. W 2020 roku powstał nowy budynek, który mieści 8 pracowni przedmiotowych, małą salę gimnastyczną oraz pokój nauczycielski. Na terenie szkot znajduje się plac zabaw, Fit Park, Miasteczko Ruchu drogowego oraz boisko.

W środę uczniowie SP 2 przygotowali bogaty program artystyczny. Muzycznie, tanecznie opowiedzieli historię szkoły. Nawiązali do czasów powstania placówki, okresu przedwojennego, historii powojennej oraz lat współczesnych.

- 30 marca 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 2 im Jadwigi Śląskiej w Pszczynie obchodziła swój jubileusz 110 lat istnienia. Jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, w związku z panującą pandemią, urodziny Dwójki były wewnętrzną imprezą szkoły. Przygotowaliśmy pamiątkowy folder upamiętniający tamten dzień, który chcieliśmy podarować wszystkim Państwu. 1 lipca 2023 r. został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego, więc musimy dotrzymać słowa danego uczniom i powrócić do tradycji organizowania akademii z okazji Święta Szkoły - opowiedziała o intencji organizacji wydarzenia dyrektor szkoły Beata Hellwig.

Przypomniała także, dlaczego Dwójka nosi imię Jadwigi Śląskiej. - Wybór Księżnej Jadwigi Śląskiej na patronkę nie jest przypadkowy i oznacza chęć powrotu do śląskiej tradycji oraz ukierunkowuje pracą wychowawczą. Nauczyciele mogą kształtować wśród uczniów postawy pojednania, współpracy między narodami, tolerancji, szacunku dla każdego człowieka. Symbolem takich wartości jest owa święta, Księżna Jadwiga Śląska - opiekunka śląskiego ludu, patronka Śląska i Europy - wyjaśniła dyrektor.

W spotkaniu uczestniczyli nie tylko uczniowie i ich nauczyciele, ale również rodzice, absolwenci, burmistrz Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka, a także radna Maria Szostak i radny Krystian Szostak.

- Jesteśmy zachwyceni występem. Należą Wam się olbrzymie brawa - powiedział do uczniów Dariusz Skrobol. - Gratuluję również wszystkim, którzy przez cały czas funkcjonowania placówki dbali o edukację uczniów, rozwój szkoły. Życzę kolejnych wspaniałych lat - dodał.

Zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka przypomniała o dużym zaangażowaniu Szkoły Podstawowej nr 2 w obchody Roku Daisy. - To tutaj odbywał się piękne wydarzenia, konkursy, które mile wspominam do dziś i które ukazywał talenty pszczyńskich uczniów. Dziękuję za dużą aktywność i życzę kolejnych cudownych 112 lat!

- Edukacja to jest taki czas, kiedy wydarzy się każdego dnia coś ważnego, czasami nie potrafimy nawet tego nazwać. Chciałabym z okazji jubileuszu życzyć Wam drodzy uczniowie, wszystkim nauczycielom , rodzicom, żebyście Państwo każdego dnia mogli doświadczać święta. Cokolwiek to jest; czasami jest to naprawdę mały sukces, czasami jest to mała rzecz. Życzę Państwu, abyśmy zawsze to zobaczyli. Wszystkiego dobrego - życzyła radna Maria Szostak.

Po zakończeniu części artystycznej uczniowie mieli okazję do wspólnych zdjęć, a absolwenci i rodzice do wspomnień.

 

 

Święto Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie - 27.03.2024

fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna