W sobotę 24 maja br. zapraszamy do Pszczyny na XVII Książęcą Grę Miejską. Pszczyna to jedyne miasto w Polsce, które od 2009 roku popularyzuje historię i lokalne atrakcje turystyczne w formie gry fabularnej. Co roku uczestnicy poznają inne ciekawostki o dawnych mieszkańcach ziemi pszczyńskiej.
Pszczyńskie żubry
W 2025 roku bohaterami Książęcej Gry Miejskiej będą pszczyńskie żubry. W ten sposób gra wpisuje się w 160. rocznicę sprowadzenia tych majestatycznych zwierząt na ziemie pszczyńskie. Żubry przybyły na te tereny z inicjatywy księcia Jana Henryka XI Hochberg von Pless. Książę był miłośnikiem przyrody, zapalonym koniarzem i utytułowanym znawcą łowiectwa. Potwierdzeniem tego był tytuł Królewsko-Pruskiego Wielkiego Łowczego oraz insygnia Wielkiego Mistrza Białego Serca Orderu św. Hubertusa.
Stary Książę pozyskał żubry do swoich lasów na zasadzie wymiany z carem rosyjskim Aleksandrem II. Za trzy krowy i jednego byka książę oddał carowi dwadzieścia jeleni. Żubry przybyły na Śląsk koleją do stacji w Murckach. Najpierw przebywały w ogrodzonym zwierzyńcu o powierzchni kilkuset hektarów, a z czasem trafiły do lasów, gdzie miały do dyspozycji kilkanaście tysięcy hektarów. Żubry przetrwały do naszych czasów, a ich życie można podglądać w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w pszczyńskim parku.
Dla kogo gra
Do udziału w grze zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych, którzy chcą ruszyć na wędrówkę ścieżką edukacyjno-przyrodniczą „Dzika Promenada”. Trasa gry ma około 10 kilometrów i przebiega wzdłuż szlaków „Cyranka” oraz „Tropem żubra”. Na trasie czekać będą ciekawostki oraz zadania opowiadające o żubrach ich zwyczajach, a także o Starym Księciu i jego zamiłowaniu do łowiectwa i sygnałów myśliwskich.
Do udziału w grze nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Wystarczy chęć i spostrzegawczość. Konieczny jest za to smartfon z dostępem do Internetu oraz powerbank. Warto zabrać też coś do picia i jedzenia, latarkę oraz parasol lub kurtkę przeciwdeszczową.
Wszystkich zachęcamy też do przebrania się w stylu retro. Nie jest to obowiązkowe, ale mile widziane - przebrania w duchu epoki to już wieloletnia tradycja związana z Książęcą Grą Miejską!
Jak wziąć udział w grze
W grze można brać udział w zespołach od 2 do 5 osób. Przynajmniej jedna osoba w zespole musi być pełnoletnia. Start pierwszej tury drużyn zaplanowany jest na 16.00, a kolejne tury będą rozpoczynać grę co 30 minut, czyli o 16.30 i 17.00. Drużyny będą miały maksymalnie 3,5 godziny na ukończenie gry i oddanie swojej karty gry na mecie.
Udział w grze jest bezpłatny, wymaga jednak rezerwacji miejsc. Rezerwacji można dokonywać drogą elektroniczną. Pierwsza tura miejsc zostanie udostępniona począwszy od niedzieli 18 maja od godziny 20.00 na stronie www.gra.pszczyna.pl. Druga tura miejsc zostanie otwarta w czwartek 22 maja.
Kto za tym stoi?
Organizatorem gry jest Urząd Miejski w Pszczynie, a producentem wykonawczym firma Silesia Events. Partnerem gry jest Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie.