przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Umowa na organizację komunikacji. Od 1 lipca przejazdy autobusem będą bezpłatne

Umowa na organizację komunikacji. Od 1 lipca przejazdy autobusem będą bezpłatne

09 Kwietnia 2024
kategoria:
News
Umowa na organizację komunikacji. Od 1 lipca prze

Od 1 lipca Pszczyńska Komunikacja Gminna będzie bezpłatna dla wszystkich. To krok w kierunku zwiększenia mobilności mieszkańców i zmniejszenia korków. Uruchomionych zostanie pięć linii.

W poniedziałek rano podpisana zostałą umowa gminy z konsorcjum firm Kłosok Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa i „Kłosok” Andrzej Kłosok.

Burmistrz Pszczyny podkreśla, że ta inicjatywa ma na celu zachęcenie jak największej liczby mieszkańców do rezygnacji z indywidualnych pojazdów na rzecz transportu publicznego. - Po wielu analizach podjęliśmy decyzję, aby nie pobierać opłat za przejazdy autobusami należącymi do Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej mieszkańców rezygnowało z własnych samochodów decydując się na transport publiczny - wyjaśnia burmistrz Dariusz Skrobol.

PKG, funkcjonująca od 2018 roku, obejmuje linie A, B, C, D oraz F, realizując kursy na pięciu trasach. Dzięki temu połączono pszczyńskie sołectwa z centrum miasta oraz umożliwiono swobodną komunikację między osiedlami. Od momentu powstania PKG można było obserwować  wzrost zainteresowania mieszkańców. Burmistrz Skrobol wspomina, że w 2023 roku zakupiono ponad 155 tysięcy biletów jednorazowych oraz 2292 bilety miesięczne.

Warto zaznaczyć, że statystyki te nie oddają całkowitej liczby pasażerów, ponieważ od 1 lipca osoby po 60 roku życia (kobiety) oraz po 65 roku życia (mężczyźni) mogą korzystać z przejazdów nieodpłatnie. Ponadto, istnieje również grupa osób uprawnionych do ulgi w wysokości 100% przy korzystaniu z transportu publicznego, do których zaliczają się m.in. dzieci do 4 roku życia, osoby niepełnosprawne oraz Honorowi Dawcy Krwi.

Decyzja o wprowadzeniu darmowej komunikacji w Pszczynie to krok w stronę poprawy dostępności i ułatwienia mobilności dla wszystkich mieszkańców. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć koszty podróży, ale także przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska poprzez ograniczenie indywidualnego użytku pojazdów. Pszczyński autobus staje się nie tylko formą transportu, ale także symbolem wygody, oszczędności i dbałości o środowisko.