przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/W Łące został zmodernizowany plac zabaw - zdjęcia/Plac zabaw w Łące - 13.09.2022

W Łące został zmodernizowany plac zabaw - zdjęcia

20 Września 2022
kategoria:
News
W Łące został zmodernizowany plac zabaw - zdję

W Łące przed nowym rokiem szkolnym doposażony w nowe urządzenia został plac zabaw. Pojawiły się też drzewa. Mimo wakacji, także uczniowie zadbali, aby po powrocie do szkoły miejsce to było bardziej przyjazne. Efekt jest zdumiewający!

Łącki plac zabaw znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Fitelberga i Dygasińskiego, w sąsiedztwie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. To właśnie gminna placówka została jednym z beneficjentów 5. edycji konkursu grantowego Fundacji BGK "Moja Mała Ojczyzna". W nagrodę otrzymała 30 tysięcy złotych.

W ramach projektu zdecydowano się na zakup nowych urządzeń. Dzięki temu na placu zabaw pojawiły się zestaw zabawowy (zawierający zjeżdżalnię, ściankę wspinaczkową z drabinką) oraz zadaszenie przeciwsłoneczne w postaci żagla wykonanego z wodoodpornej tkaniny. Opracowano również projekt i wykonano tablice zawierające informacje dotyczące historii sołectwa Łąka i grę interaktywną. Nasadzono drzewa i odmalowano ławki kolorowymi farbami, nadając placu nowe barwy.

Satysfakcji z wykonanych prac nie ukrywa Barbara Jastrzębska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łące. - Dzięki pozyskanym środkom udało nam się zmodernizować plac zabaw i poprawić jego bezpieczeństwo. Zniszczone urządzenia wymieniliśmy na nowe, zakupiliśmy karuzelę, naprawiliśmy część nawierzchni - wymienia. Bardzo ważnym elementem jest wspomniane zadaszenie. Jak podkreśla Barbara Jastrzębska, pozwala ono na chwilę wytchnienia podczas upałów.

Warto zaznaczyć, że w zadanie zaangażowało wiele osób. - W projekt włączyło się Towarzystwo Miłośników Łąki i dzięki pracy pani Agnieszki Chlebek-Rolskiej plac zabaw zyskał również wartość edukacyjną. Pani Agnieszka opracowała plansze „Z Utopkiem piechty po Łące”, które w ciekawy sposób przybliżają historię i architekturę sołectwa Łąka. W ramach wolontariatu został opracowany projekt graficzny, a same plansze zostały sfinansowane z Fundacji BGK - opowiada dyrektor.

Uczniowie wraz z sołtysem Łąki Dariuszem Grajcarkiem na placu zabaw posadzili drzewa. W przyszłości dadzą trochę więcej cienia. I to właśnie udział wychowanków podkreśla z dumą Barbara Jastrzębska. - Nasi uczniowie, pod okiem naszych pracowników, w ramach wolontariatu szkolnego, czyli podczas pierwszego tygodnia wakacji, włączyli się w prace remontowe i własnoręcznie oszlifowali i pomalowali ławki oraz kosze na śmieci. Nie był im straszny upał. Pracowali z zapałem i jak skończyli… było im mało - wspomina.

Warto dodać, że odnowiony plac zabaw został otwarty na dwa sąsiadujące z nim małe place, które teraz tworzą dużą całość, co pozwala dzieciom, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, na urozmaiconą zabawę.

Uwagę na współpracę wielu podmiotów zwraca burmistrz Pszczyny. - To ważne, że takie inwestycje łączą i aktywizują lokalną społeczność. Warto chwalić młodzież, która wzięła udział w modernizacji placu zabaw. Teraz ona oraz jej młodsi koledzy i koleżanki będą mogli z niego korzystać. Dzięki wspólnemu działaniu plac zabaw prezentuje się wzorcowo, a samo współdziałanie można stawiać za przykład - mówi Dariusz Skrobol.

Plac zabaw w Łące - 13.09.2022

fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna

 

 

 

 

 

 

---

BAWIMY SIĘ I UCZYMY - Projekt modernizacji placu zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łące został zrealizowany w latach 2021-2022 w ramach programu Moja Mała Ojczyzna przy wsparciu finansowym Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. J.K.Steczkowskiego.

Info o projekcie :

Fundacja BGK - Moja Mała Ojczyzna , V edycja 2021

Projekt : BAWIMY SIĘ I UCZYMY

ŹRÓDŁO DOFINANSOWANIA:  Fundacja BGK im. J.K.Steczkowskiego

KOSZT CAŁKOWITY PROJEKTU:  40 000,00zł

KWOTA DOFINANSOWANIA: 30 000,00 zł

ZAKOŃCZENIE RZECZOWE REALIZACJI: II kwartał 2022 r.

Celem projektu jest aktywizacja i integracja społeczności sołectwa Łąka oraz ościennych miejscowości poprzez wspólne działania mieszkańców dla wspólnego dobra "Małej Ojczyzny" w środowisku lokalnym oraz polepszenie przestrzeni publicznej poprzez modernizację placu zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łące.  Modernizacją będzie wymiana i naprawa urządzeń, nasadzenie drzew, zacienienie oraz poprawa estetyki miejsca. Projekt ma na celu zachęcenie o dbanie o tradycję i historię Łąki poprzez grę interaktywną która przybliży uczestnikom historię wsi, wybitnych mieszkańców oraz znaczących miejsc i zabytków.