przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/W Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie powstanie zielona pracownia

W Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie powstanie zielona pracownia

10 Marca 2023
kategoria:
News
W Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie powstanie zi

Uczniowie kolejnej gminnej szkoły będą mogli korzystać z zielonej pracowni. Taka powstanie już niebawem w Szkole Podstawowej nr 2 na osiedlu Powstańców Śląskich. Inwestycję dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął dziewiątą edycję konkursu „Zielona Pracownia Projekt” skierowanego do szkół podstawowych (klasy 4-8) i średnich z województwa śląskiego. Z 188 zgłoszeń, które w tym roku nadesłano, jury wyłoniło 79 najbardziej ciekawych i wartościowych projektów zielonych pracowni.

Na tej liście znalazła się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie, która w pierwszym etapie otrzyma 12 tysięcy złotych (maksymalna wysokość nagrody) na wdrożenie projektu pracowni, w której będą odbywać się zajęcia z przyrody, geografii i biologii.

- Zielona pracownia pomoże uczniom rozwijać zainteresowania i umiejętności. Dzięki wyposażeniu pracowni w nowoczesny sprzęt, uczniowie będą mieli dostęp do narzędzi i technologii, które pomogą im lepiej zrozumieć świat przyrody i jego złożone procesy. Pracownia będzie również miejscem, gdzie uczniowie będą mieli możliwość prowadzenia różnych eksperymentów i badań, co przyczyni się do ich rozwijania kreatywności i myślenia naukowego - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

- Nie możemy zapomnieć o tym, że praca w pracowni biologicznej pomoże również uczniom zrozumieć istotę i znaczenie ochrony środowiska naturalnego. Będzie to więc doskonała okazja, aby młodzi ludzie zaczęli myśleć ekologicznie i zaczną działać w kierunku ochrony naszej planety - dodaje burmistrz.

6 marca rozpocznie się nabór na drugi etap konkursu "Zielona Pracownia '2023". Dotacja będzie udzielana z uwzględnieniem efektów zadania i możliwości finansowych Funduszu do wysokości 80% kosztów kwalifikowanych z zastrzeżeniem, że maksymalna kwota dotacji nie może przekroczyć 48.000 zł.

Warto zaznaczyć, że to już kolejna zielona pracownia w szkołach zarządzanych przez gminę Pszczyna. Z takich sali korzystają już uczniowie Szkoły Podstawowej w Studzionce (od 2020 roku), Szkoły Podstawowej nr 6 na osiedlu Kolonia Jasna (od 2021 roku) oraz Szkoły Podstawowej w Brzeźcach (na zdjęciu powyżej) i Szkoły Podstawowej nr 5 na osiedlu Piastów (od 2022 roku).