przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/W Wiśle Małej stanęła wieża widokowa/Wieża widokowa w Wiśle Małej - 23.01.2023

W Wiśle Małej stanęła wieża widokowa

23 Stycznia 2023
kategoria:
News
W Wiśle Małej stanęła wieża widokowa

15-metrowa wieża obserwacyjna w Wiśle Małej to nowa atrakcja turystyczna znajdująca się na terenie gminy Pszczyna.

Inwestycja została oddana do użytku z początkiem 2023 roku. W poniedziałek, 23 stycznia na terenie obiektu spotkali się Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach, Andrzej Siudy, kierownik zapory w Goczałkowicach oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Zimowe warunki i dość ograniczona widoczność o tej porze roku nie zniechęcają mieszkańców okolicy, a także turystów do odwiedzania nowo wybudowanej wieży. Wysoką frekwencję można było zaobserwować już w pierwszych dniach stycznia po dużej ilości zaparkowanych samochodów. Obiekt w Wiśle Małej znajduje się przy DW 939. Bezpośrednio przy wjeździe wybudowano parking, altanę, a także chodnik prowadzący w kierunku wieży widokowej.

- Jako lokalizację inwestycji wybraliśmy miejsce, z którego najlepiej będzie można obserwować Zbiornik Goczałkowicki, a także naszą wcześniejszą inwestycję, czyli Ptasią Beczkę. Jest to wyspa, która została wybudowana dwa lata temu dla rybitwy rzecznej, gdzie znajdują się siedliska ptaków - informuje Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach, która dodaje, że droga od pomysłu do realizacji była dość długa. - Pierwsze pomysły pojawiły się w 2016 roku, kiedy zaczęliśmy aplikować do Komisji Europejskiej o środki na realizację przedsięwzięcia - dodaje dyrektor RDOŚ-u w Katowicach.

Cztery lata temu planując inwestycję Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podpisała z Urzędem Miejski w Pszczynie stosowne porozumienie.

- Od 2018 roku kiedy podpisaliśmy pierwsze porozumienie na budowę wieży minęło sporo czasu. Jako gmina oprócz udostępnienia części swojej działki wydaliśmy stosowne dokumenty, a także z pomocą Miejskiego Zakładu Zieleni przygotowaliśmy teren. Za każdym razem, kiedy w gminie RDOŚ potrzebował pomocy, zawsze ją uzyskał. Cieszę się, że projekt udało się zrealizować. Uzupełnia on naszą ofertę. Skierowany jest przede wszystkim do osób poszukujących dzikiej przyrody. Dziękuję za bardzo dobrą współpracę Pani Dyrektor RDOŚ-u, jej pracownikom, a także radnej Marcie Wojciechowskiej, która zaangażowana była w procesie realizacji inwestycji - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol.

Ostatecznie środki udało się pozyskać. Inwestycje realizowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska powstała w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL zakładającego działania związane z utworzeniem infrastruktury turystycznej oraz edukacją przyrodniczą znajdującą się w Dolinie Górnej Wisły. Na realizację zadania inwestor przeznaczył 754 tys. złotych.

Jak się okazuję wieża obserwacyjna będzie wykorzystywana nie tylko przez turystów, a także przez służby mundurowe.

- Wieża obserwacyjna będzie wykorzystywana przez odpowiednie służby ratownicze. To jest jedyne miejsce, z którego widać cały zbiornik i jego otoczenie. Dodatkową atrakcją będą cztery duże pomosty dla wędkarzy i ludzi, którzy będą mieli ochotę pobyć na wodzie ,a nie koniecznie pływając na żaglówce - mówi Andrzej Siudy, kierownik zapory w Goczałkowicach.

Projekt LIFE.VISTULA.PL, w ramach którego zrealizowana została inwestycja, prowadzony jest od 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi. Koszt projektu to 4,3 mln euro. Środki pochodzą z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Wieża widokowa w Wiśle Małej - 23.01.2023

fot. Piotr Łapa / UM Pszczyna