przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Walczymy o czyste powietrze. Intensyfikacja kontroli straży miejskiej

Walczymy o czyste powietrze. Intensyfikacja kontroli straży miejskiej

30 Listopada 2023
kategoria:
News
Walczymy o czyste powietrze. Intensyfikacja kontro

Od paru tygodni trwa sezon grzewczy, a wraz z nim Straż Miejska w Pszczynie zintensyfikowała swoje działania związane z kontrolą palenisk.

- W okresie jesienno-zimowym szczególny nacisk kładziemy na kontrolę kotłów i tego, czym ogrzewane są domy. Celem tych działań jest dbanie o jakość powietrza, którym wszyscy wspólnie oddychamy - mówi komendant SM Artur Krzyżaniak.

Jak wyjaśnia, kontrole obejmują sprawdzenie stanu technicznego kotłów, obecności tabliczek znamionowych na piecach oraz rodzaju i jakości spalanego paliwa.

- Ponadto, sprawdzamy, czy kotły są wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. To ważny krok w kierunku ograniczenia emisji zanieczyszczeń, które wpływają negatywnie na nasze środowisko oraz zdrowie mieszkańców - tłumaczy komendant.

Kontrole są przeprowadzane przez straż miejską oraz w postaci patroli łączonych z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska i Referatu ds. Jakości Powietrza UM w Pszczynie.

- Apelujemy do wszystkich mieszkańców o współpracę i zrozumienie. Działania straży miejskiej są nie tylko prewencyjne, ale także edukacyjne. Chcemy podkreślić, jak istotne jest korzystanie z nowoczesnych i ekologicznych źródeł ciepła - wyjaśnia Artur Krzyżaniak.

Ostrzega, że w przypadku palenia śmieci i innego niedozwolonego opału, zwłaszcza, jeśli sytuacja się powtarza, należy liczyć się z mandatem. Jeśli ktoś zauważy taką sytuację, należy ją zgłosić przez stronę www.smog.pszczyna.pl. Pod wskazany adres zostanie skierowana straż miejska.

W tym miejscu przypominamy, że do końca 2023 roku należy wymienić kotły wyprodukowane w 2012 roku i starsze, do końca 2025 roku kotły wyprodukowane w latach 2013-2017, a do końca 2027 roku również kotły klasy 3 i 4.

Warto z wyprzedzeniem rozważyć wymianę kotłów na nowoczesne, energooszczędne modele, które nie tylko są bardziej efektywne, ale także przyjazne dla środowiska. Programy wsparcia finansowego dla mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę kotłów, są dostępne i mogą znacząco zredukować koszty inwestycji. Wszystkich informacji na ten dofinansowań udziela Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie przy ul. 3 Maja 11 (tel.: 32 449 39 50).