We wtorek, 6 maja, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czarkowie odbyło się uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni. Nowoczesna sala dydaktyczna ma inspirować uczniów do poznawania świata i zaangażowania w ochronę środowiska. To miejsce, gdzie edukacja spotyka się z ekologią, a nauka z praktyką.
Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości przez dyrektor placówki Marlenę Śmieję. Wśród zaproszonych osób znaleźli się m.in. Mateusz Pindel prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zastępcy burmistrza Pszczyny Magdalena Czarnecka oraz Piotr Sidzina, Katarzyna Gabryś dyrektor Pszczyńskiego Zarządu Edukacji, Izabela Bąk naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Pszczynie, sołtys Czarkowa Jacek Kubis, a także Adam Kuś kierownik Referatu Rozwoju i Funduszy Europejskich.
Zgromadzeni goście mieli okazję uczestniczyć w pokazowej lekcji przygotowanej przez uczniów. Młodzież zaprezentowała możliwości, jakie oferuje Zielona Pracownia, wykonując eksperymenty i dzieląc się doświadczeniem, jak korzystać z nowoczesnych narzędzi badawczych.
- To przestrzeń, która ma zachęcać do zadawania pytań o świat i poszukiwania odpowiedzi - mówiła zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka. - Dzięki wyposażeniu, jakie oferuje pracownia, uczniowie będą mogli w praktyczny sposób zgłębiać zagadnienia ekologiczne i uczyć się odpowiedzialności za środowisko.
Zielona Pracownia została zaprojektowana z myślą o maksymalnym komforcie pracy i funkcjonalności. W sali znalazły się ławki w formie wysp umożliwiające pracę zespołową, a także strefa do indywidualnych analiz. Centralnym punktem sali jest stół demonstracyjny z dostępem do bieżącej wody, który pozwala na przeprowadzanie eksperymentów w warunkach zbliżonych do laboratoryjnych.
Pracownia została wzbogacona o nowoczesne pomoce naukowe: kompasy, mikroskopy kieszonkowe, a także innowacyjne, bezprzewodowe czujniki do pomiaru pH, poziomu CO₂, temperatury i warunków pogodowych. Dzięki nim uczniowie będą mogli w czasie rzeczywistym badać jakość środowiska i analizować dane za pomocą odpowiedniej aplikacji na tabletach i smartfonach.
Na ścianie pracowni widnieje hasło przewodnie: "Myśl globalnie, działaj lokalnie", które stanowi nie tylko ozdobę, ale i ideowe przesłanie tej wyjątkowej sali.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 62 tysiące złotych. Projekt został w całości sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Obecnie w pszczyńskich szkołach funkcjonuje 8 Zielonych Pracowni oraz 5 Ekopracowni pod Chmurką.
Zielona Pracownia - Czarków