przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Zbiórka na rzecz zabezpieczenia zabytków Ukrainy

Zbiórka na rzecz zabezpieczenia zabytków Ukrainy

07 Marca 2022
kategoria:
News
Zbiórka na rzecz zabezpieczenia zabytków Ukrainy

Wojna w Ukrainie to przede wszystkim zagrożone życie ludzkie. Zagrożone są jednak także zabytki świadczące o wielokulturowej historii tych ziem. Ewentualne ich zniszczenie spowoduje niepowetowane straty nie tylko dla Ukraińców, ale także dla Polaków i szerzej dla całego dziedzictwa ludzkości.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, która od dziesięciu lat prowadzi prace konserwatorskie przy zabytkach w Ukrainie, m.in. we Lwowie, w Kamieńcu Podolskim, w Żółkwi, w Krzemieńcu i w wielu innych, uruchomiła zbiórkę na rzecz zabezpieczenia zabytków Ukrainy - https://zrzutka.pl/sg67k8. Zebrane środki posłużą na zakup materiałów i sprzętu przeciwpożarowego (gaśnic proszkowych i pianowych, koców przeciwpożarowych, tkanin ognioodpornych, taśm montażowych), których nie uda się pozyskać w trakcie zbiórek prowadzonych obecnie w miastach na terenie Polski.

Najbliżej gminy Pszczyna prowadzona jest zbiórka w Muzeum Miejskim w Żorach. Do 9 marca przyjmowane sa: wełna mineralna (paczkowana i zafoliowana), sprzęt gaśniczy i tkaniny niepalne. Akcję, w odpowiedzi na apel skierowany do polskich instytucji kultury prowadzi Ewa Pańczyk, Miejska Konserwator Zabytków w Żorach. Wszystkie ofiarowane w tej zbiórce artykuły przysłużą się ochronie zabytków Lwowa i innych miast ukraińskich, które przygotowują się na atak wojsk rosyjskich. Opakowane w nie zostaną i zabezpieczone zabytkowe drewniane elementy kościołów, cerkwi, witraże i eksponaty muzealne. Szczegóły na stronie https://www.facebook.com/muzeum.miejskie.zory/.