przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Gmina Pszczyna kontynuuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Gmina Pszczyna kontynuuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy

09 Marca 2022
kategoria:
News
Gmina Pszczyna kontynuuje pomoc dla uchodźców z

Dziś po raz kolejny w ostatnich dniach burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zwołał spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego oraz najważniejszych komórek Urzędu Miejskiego odpowiedzialnych za pomoc obywatelom Ukrainy.

- Nie ustajemy w pomocy osobom uciekającym przed wojną i szukającym schronienia w naszej gminie. Obecnie na terenie gminy Pszczyna dla uchodźców przygotowanych jest 330 miejsc w obiektach nieprywatnych. Zajętych jest 98 miejsc. W razie konieczności zwiększenia liczby miejsc swoją pomoc w tym zakresie zadeklarowały między innymi dwie jednostki ochotniczej straży pożarnej oraz jedna z firm - mówi Dariusz Skrobol.

Burmistrz zaznacza jak ważnym elementem pomocy jest przyjmowanie dzieci uchodźców z Ukrainy do szkół. - W tej chwili do placówek na terenie naszej gminy uczęszcza ponad 20 dzieci zza wschodniej granicy. Całkowicie uprościliśmy zasady w tym aspekcie. Najważniejsze, by rodzice dziecka zgłosili się do dyrektora najbliższej szkoły podstawowej. Tam otrzymają wszystkie niezbędne informacje - wyjaśnia.

Urząd Miejski wspólnie z Pszczyńskim Centrum Kultury pracuje również nad w przyszłym tygodniu uruchomieniem lekcji nauki języka polskiego jako języka obcego. Zajęcia dla osób dorosłych będą odbywały się cyklicznie i ułatwią odnalezienie się i organizację na terenie Polski. Dla dzieci rodziców uczących się języka polskiego w tym samym czasie zorganizowane będą zajęcia dla dzieci.

Podczas spotkania poruszony został również temat organizacji nieodpłatnej komunikacji gminnej dla obywateli Ukrainy. W tym zakresie gmina prowadzi rozmowy z firmą Kłosok Sp. z o.o. Sp. k. obsługującą autobusy w Pszczynie.

Omówiono także kwestie nadawania numerów PESEL, ubezpieczenia i opieki zdrowotnej w oparciu o przedstawiony w tym tygodniu projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych burmistrz ponownie podziękował mieszkańcom zaangażowanym w niesienie pomocy. - Chcę jeszcze raz podziękować mieszkańcom Pszczyny za solidarność z naszymi przyjaciółmi z Buczy i Ukrainy. Dziś kolejny transport wyjechał w kierunku Lwowa. Liczne inicjatywy realizowane przez pszczyńskie firmy i organizacje, a przede wszystkim samych pszczynian są godne pochwały. Są ważne i zauważane przez obywateli Ukrainy przebywających w naszej gminie oraz w wielu innych miejscach - zwrócił się do mieszkańców Dariusz Skrobol