przesuń do początku strony
Strona główna/Dla Mieszkańców/Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021/Rachmistrze Rozpoczęcie pracy Rachmistrzów w Gminie Pszczyna oraz weryfikacja ich tożsamości

Rachmistrze Rozpoczęcie pracy Rachmistrzów w Gminie Pszczyna oraz weryfikacja ich tożsamości

 
 
 
Gminne Biuro Spisowe w Pszczynie, uprzejmie informuje, że rozpoczęli już pracę Rachmistrzowie,
którzy mogą dzwonić z numeru 22 828 88 88, ale nie będą odwiedzać mieszkańców w ich domach aż do odwołania.
Jeżeli mieszkaniec nie odbierze połączenia rachmistrza automatycznie otrzyma sms z GUS-u, w którym będzie wyjaśnione, że dzwonił rachmistrz.
W SMS będzie podany ogólny nr telefonu rachmistrza 22 828 88 88
oraz specjalny kod przypisany do danego rachmistrza, w ten sposób można bezpośrednio oddzwonić do niego. Zweryfikować tożsamość rachmistrza można:
1. Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
2. Poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 - Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 - weryfikacja tożsamości rachmistrza.
Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać, że:
• Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach.
• Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.
• Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.
• W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania. Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, prosimy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych. Przypominamy, że wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.