przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Podsumowanie projektu Dom Kultury+/Projekt Dom Kultury+ w Pszczynie

Podsumowanie projektu Dom Kultury+

08 Listopada 2022
kategoria:
News
Podsumowanie projektu Dom Kultury+

854 osoby skorzystały z wydarzeń realizowanych w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Edycja 2022.

Od 1 sierpnia do 31 października przeprowadzono kilkanaście warsztatów, inscenizację, grę terenową, a także pożegnanie lata i przywitanie jesieni zwieńczone koncertem na wodzie. Wszystko to w ramach realizacji drugiej części projektu Kultura dla każdego. Diagnoza grup nieobecnych w działalności PCKul programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Edycja 2022, z którego dofinansowano 5 inicjatyw lokalnej społeczności:

W sierpniu, w każdy wtorek, w Parku Aktywności w Pszczynie odbywały się wydarzenia w ramach zadania „Warsztatów artystyczno-ruchowych z językiem angielskim”. W spotkaniach brali udział rodzice z dziećmi oraz dziadkowie. W ramach zadania Organizatorzy przygotowali: tworzenie slimów (glutków), wypiekanie magicznych breloczków, malowanie kubków farbami trwałymi, malowanie kamieni (słynna akcja na facebooku - #kamyczek), malowanie koszulek niespieralnymi farbami, masy sensoryczne, malowanie kredą w sprayu - parkowe „graffiti”, odtwarzanie słynnych dzieł sztuki, poranna gimnastyka, żelkowe sensoryczne zwierzątka, szukanie parkowych skarbów. Te wszystkie czynności łączyły pokolenia, ponieważ często rodzice, dzieci oraz dziadkowie brali w nich wspólnie udział. Byli to nie tylko mieszkańcy Pszczyny ale również rodziny z pobliskich miejscowości takich jak Łąka, Wisła Wielka, Wisła Mała, Czechowice Dziedzice, a nawet z Katowic czy Rybnika. W sumie odbyło się 5 spotkań, w których wzięło udział ok. 500 osób.

17 września w Ćwiklicach zostało zrealizowane zadanie „Spotkaj się z sąsiadem”. W wydarzeniu wzięło udział 71 mieszkańców Ćwiklic, którzy w barwnym korowodzie przeszli ulicami wsi do Ośrodka Kultury, gdzie wzięli udział w odegraniu zwyczaju „Polterabend”, czyli tłuczenia szkła, który tradycyjnie ma miejsce na ziemi pszczyńskiej na dzień przed ślubem. W ramach zadania odbyły się warsztaty wiązania i wykonania Czepca - tradycyjnego nakrycia głowy mężatki, warsztaty kulinarne z kuchni śląskiej, prezentacja elementów tradycyjnego stroju ziemi pszczyńskiej, jego elementów oraz konkursy ze znajomości tradycji oraz faktów o swojej miejscowości. Zadaniu towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu akordeonisty, który akompaniował przy wspólnym śpiewaniu. Nie zabrakło także poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich Ćwiklice.

Na przełomie września i października realizowano warsztaty radiowo-dziennikarskie dla młodzieży „Głos w przestrzeni”. W warsztatach wzięło udział 9 uczestników - uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie. Zorganizowano następujące spotkania: „Co to znaczy dobry scenariusz audycji radiowej”, “Czy to jest ciekawe? - jak stworzyć podcast, nagranie i informację, które zainteresują innych”, „Prawidłowa emisja głosu, higiena głosu mówionego w teorii i praktyce”, „Teoretyczne i praktyczne podstawy cyfrowej edycji dźwięku”. Prowadzącymi byli czynni dziennikarze oraz uznani specjaliści z danego tematu.

Pożegnanie lata - przywitanie jesieni „Woda łączy” odbyło się 23.09 w plenerze, na terenie Ośrodka Sportów Wodnych w Łące. W zadaniu wzięły udział dzieci (do których była skierowana oferta warsztatów oraz zajęć animacyjnych), młodzież (która wzięła udział w organizacji zadania od strony technicznej, obsługi), a także osoby ze szczególnymi potrzebami z Ośrodka „Kulejące Anioły”, które prowadziły zajęcia ceramiczne dla dzieci. Zrealizowano: warsztaty florystyczne, podczas których dzieci własnoręcznie mogły wykonać, z naturalnych materiałów, jesienny wieniec na drzwi; warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych, w których wzięły udział dzieci wraz z rodzicami. Uczestnicy uczyli się samodzielnego wykonywania, z naturalnych produktów, kremów, soli do kąpieli i stóp oraz peelingów; warsztaty ceramiczne, podczas których dzieci pod kierunkiem osób ze szczególnymi potrzebami wykonywały ceramiczne ozdoby i naczynia; zajęcia dla najmłodszych dzieci metodą Montesorri, w kontakcie z naturą, z wykorzystaniem tego co nam daje przyroda. Dzieci wykonywały odbitki graficzne liści, uczyły się rozpoznawania drzew po kształcie liści, rozpoznawania zapachów, a także odczuwania sensorycznego przedmiotów. Chętni mogli odbyć krótką przejażdżkę łodzią żaglową, podczas której poznawali podstawowe zasady żeglowania. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń odbył się koncert zespołu szantowego North Cape. W wydarzeniu wzięło udział ok. 200 osób.

We wrześniu i w październiku Stowarzyszenia „Take tam” realizowało zadanie „Pszczyńska młodzież w twórczym szale. Wokół Bestiariusza”. Na zadanie składały się warsztaty poszerzające wiedzę i umiejętności uczestników z dramy - 8 uczestników; projektowania i szycia kostiumów - 4 uczestników; warsztaty literackie, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Bolesława Leśmiana - 8 uczestników. Młodzież wzięła również udział w warsztatach, na których uczyła się animowania zabaw, organizowania czasu wolnego dla młodszych dzieci. W sumie we wszystkich warsztatach wzięły udział 34 osoby. Wręczono 15 nagród - bonów do sieci salonów Empik. Młodzież przygotowała też dla dzieci w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej grę terenową opartą również na Bestiariuszu Bolesława Leśmiana. Wzięło w niej udział 12 drużyn, 2-3 osobowych. W sumie 28 dzieci.

Projekt Dom Kultury+ w Pszczynie

fot. PCKul