przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Rok 2023 w Pszczynie - Rokiem Księżnej Daisy

Rok 2023 w Pszczynie - Rokiem Księżnej Daisy

20 Października 2022
kategoria:
News
Rok 2023 w Pszczynie - Rokiem Księżnej Daisy

Rada Miejska w Pszczynie ustanowiła rok 2023 w Pszczynie - Rokiem Księżnej Daisy. W czerwcu 2023 roku obchodzić będziemy odpowiednio 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci księżnej Daisy von Pless - najsłynniejszej mieszkanki pszczyńskiego pałacu, a od roku 2012 głównej postaci Strategii Promocji Pszczyny.

Urodzona w Anglii jako Maria Teresa Cornwallis-West poprzez małżeństwo z księciem pszczyńskim Janem Henrykiem XV związała swe losy z Górnym i Dolnym Śląskiem w dobrach książęcych na terenach Ziemi Pszczyńskiej i Wałbrzycha.

Księżna Daisy von Pless, hrabina von Hochberg, baronowa na Książu (1873-1943) prowadziła rozległą działalność gospodarczą i charytatywną oraz angażowała się w liczne inicjatywy mające na celu poprawę warunków życia osób z niższych warstw społecznych. Podczas I wojny światowej pomagała rannym żołnierzom w szpitalach polowych niezależnie od tego, po której stronie walczyli. Pracowała w pociągach sanitarnych na frontach serbskim, francuskim i austriackim. Słała apele do rządów o ludzkie traktowanie jeńców wojennych. Jej działalność humanitarna i charytatywna z czasów I wojny światowej jest szczególnie godna podkreślenia w aktualnych, niespokojnych politycznie czasach.

22 marca 2012 r. Rada Miejska w Pszczynie podjęła uchwałę w sprawie Strategii Promocji Pszczyny 2012-2014, której główną postacią stała się właśnie Księżna Daisy von Pless. Założenia ww. strategii kontynuowane i wdrażane są do dzisiaj. Minęło 10 lat od tego wydarzenia, a osoba księżnej Daisy von Pless jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci historycznych Pszczyny i marką promocyjną miasta. Coroczne święto Daisy Days, nawiązujące do życiowych aktywności Księżnej, cieszy się niesłabnącą popularnością, a wątki z życia Księżnej są rozpowszechniane dzięki Książęcej Grze Miejskiej. Księżna Daisy stała się także spoiwem kontaktów partnerskich pomiędzy Pszczyną a Wałbrzychem. Warto zaznaczyć, że miasto partnerskie Pszczyny, Wałbrzych, także ustanowiło rok 2023 Rokiem Księżnej Daisy.