przesuń do początku strony
Strona główna/Aktualności/Uroczystość wręczenia Nagrody im. profesora Stanisława Ciska/Wręczenie nagrody im. profesora Stanisława Ciska w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie - 23.09.2022

Uroczystość wręczenia Nagrody im. profesora Stanisława Ciska

25 Września 2022
kategoria:
News
Uroczystość wręczenia Nagrody im. profesora Sta

W piątek w I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie z udziałem starosty pszczyńskiego i burmistrza Pszczyny odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. profesora Stanisława Ciska bardzo uzdolnionej absolwentce - Aleksandrze Mice.

- Jako absolwent zawsze, gdy przekraczam progi I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, wspominam z sentymentem spędzone tutaj lata. Dziś nie tylko z tymi emocjami, a wręcz jeszcze z dodatkową dumą uczestniczyłem w uroczystości wręczenia Nagrody im. profesora Stanisława Ciska" również absolwentce Chrobrego. To piękne wyróżnienie otrzymała Aleksandra Mika. Serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów w przyszłości - mówił burmistrz Dariusz Skrobol.

Aleksandra Mika dzięki swojej ciężkiej pracy osiągnęła wysokie wyniki w nauce i na maturze. Szkołę ukończyła ze średnią ocen - 5,39 z trzech ostatnich lat, zdobywała certyfikaty potwierdzające biegłość językową, brała udział w wielu konkursach i zawsze chętnie służyła pomocą innym.

"Nagroda im. prof. Stanisława Ciska" w wysokości 5 tys. zł dla odznaczającego się tymi zaletami absolwenta liceum
przyznawana jest od 2016 roku. Warunkiem otrzymania nagrody są wysokie wyniki w nauce, a także z egzaminu maturalnego oraz wykazanie się wzorową postawą obywatelską. Fundatorem nagrody prof. Ciska jest jego syn Andrzej.

---

Stanisław Cisek urodził się w 1904 roku. Pochodził z rodziny mieszczańskiej o chłopskich korzeniach, wywodzącej się z okolic Leżajska k. Szczepanowa. Po studiach na wydziale matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Poznańskiego został asystentem na rodzimej uczelni. Po przerwaniu kariery naukowej znalazł się na Śląsku, założył rodzinę i zamieszkał w Pszczynie. Tutaj podjął pracę jako nauczyciel matematyki najpierw w Państwowym Liceum Pedagogicznym, a następnie w Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego. Oprócz obowiązków w szkole pełnił funkcję sekretarza Związku Rezerwistów i był aktywnym członkiem Ligi Powietrznej Państwa. Uciekając przed nadciągającym frontem II wojny światowej wraz z rodziną znalazł się na wschodzie kraju. Stamtąd został w 1940 roku zesłany do pracy w hucie żelaza w obwodzie Mokotowskim. Trzy lata później wyjechał do Kudymkoru w Republice Komi, by objąć placówkę męża zaufania polskiego poselstwa w Kujbyszewie. Obowiązki te przerwało aresztowanie, będące konsekwencją odmowy przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Po dwóch miesiącach został zwolniony i przesiedlony wraz z rodziną do obwodu Saratowskiego do pracy w sowchozie Razkatowo. Kolejny raz aresztowano go w 1945 roku i skazano na pięć lat łagru. W 1950 roku został zwolniony, ale bez prawa do powrotu do kraju. Wrócił do niego dopiero w 1952 roku. Po powrocie do Pszczyny Stanisław Cisek ponownie podjął pracę w pszczyńskiej szkole. Doświadczenia wojenne nie osłabiły pasji pedagogicznej profesora. Został zapamiętany jako znakomity nauczycieli wychowawca. Zmarł 31 stycznia 1996 roku. 26 listopada 2010 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie zawisła tablica poświęcona temu zasłużonemu pedagogowi i patriocie.

Wręczenie nagrody im. profesora Stanisława Ciska w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie - 23.09.2022

fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna